Jak rozpoznać że aborcja farmakologiczna się powiodła?

Aborcja farmakologiczna to jedna z metod przerywania ciąży, która polega na przyjmowaniu odpowiednich leków w celu zatrzymania rozwoju zarodka i wywołania poronienia. Jest to stosunkowo bezpieczna i skuteczna procedura, jednak po jej wykonaniu ważne jest potwierdzenie jej powodzenia. Skuteczność aborcji farmakologicznej jest istotna zarówno dla bezpieczeństwa pacjentki, jak i dla zapewnienia jej odpowiedniej opieki medycznej w przypadku ewentualnych powikłań.

Diagnozowanie skuteczności aborcji farmakologicznej odgrywa ważną rolę w procesie opieki nad pacjentką. Pozwala ono ocenić, czy procedura przyniosła zamierzony efekt, czyli skuteczne zatrzymanie ciąży. Istnieje kilka metod, które mogą być stosowane w celu rozpoznania powodzenia aborcji farmakologicznej. Wśród nich znajdują się badanie ultrasonograficzne, obserwacja oznak fizycznych, badania krwi i hormonów, a także wizyta kontrolna u lekarza.

Całkowita aborcja farmakologiczna

Jest to stan, kiedy po zażyciu odpowiednich środków farmakologicznych, ciało kobiety wydaliło cały zarodek, który znajdował się w macicy razem z krwią i tkankami. Co prawda, jest to związane z dość bolesnym procesem, ale kobieta może obserwować podpaski (podczas aborcji farmakologicznej zabronione jest stosowanie tamponów!) podczas ich zmiany. Będą na nich widoczne ślady krwi oraz tkanki. Co prawda, ciężko ocenić, czy to już koniec procesu, ale warto obserwować, czy takie ślady faktycznie są widoczne. Będzie można dzięki temu zyskać pewność, że krwawienie które jest istotne rzeczywiście ma miejsce, ale także organizm rozpoczął wydalenie zarodka z organizmu. Całkowita aborcja farmakologiczna to taki stan, kiedy nie będzie potrzebne łyżeczkowanie, czy też metoda próżniowa, które to pozwalają na kompletne oczyszczenie macicy kobiety ze wszystkich pozostałości.

Badanie ultrasonograficzne

Jeżeli krwotok zaczyna z czasem mijać i potrzebna jest coraz mniejsza ilość podpasek, to znaczy, że proces oczyszczania organizmu ma się tak naprawdę ku końcowi. Co prawda, plamienie (ale tylko w niewielkiej ilości!) może występować jeszcze przez kilka kolejnych dni. Jednak bolesność brzucha także nie powinna być już tak mocno odczuwalna. W takim przypadku można być pewnym tego, że aborcja farmakologiczna się powiodła.

Dla potwierdzenia tego faktu, należy udać się na badanie ultrasonograficzne. Można je wykonać już po kilku dniach od wykonania aborcji. Jednak na USG mogą być nadal widoczne ślady krwi, jak również resztki tkanki. W takim przypadku lekarz może zadecydować o zastosowaniu łyżeczkowania lub metody próżniowej, aby te nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia i życia kobiety, jednak dzieje się tak bardzo rzadko.

Warto jednak z badaniem poczekać trochę dłużej, aby mieć pewność, że cały organizm kobiecy zdołał się oczyścić. Dzięki temu będzie można bezbłędnie ocenić, że aborcja farmakologiczna się udała.

Test ciążowy

Oprócz badania USG, kobieta może wykonać również test ciążowy. Jednak nie można go wykonywać wcześniej niż 10 dni po przeprowadzonej aborcji. Wcześniejsze wykonanie testu może pokazać błędny wynik. Przez ten okres w organizmie może utrzymywać się duża ilość hormonów, jakie mogą wskazywać na ciąże, pomimo tego, że kobieta w niej nie będzie.

Podobnie jak w przypadku potwierdzania ciąży, warto wykonać dwa lub trzy testy ciążowe w pewnych odstępach czasu (np. co dwa dni). Najlepiej rano, aby mieć pewność, że ma się do czynienia z wiarygodnym wynikiem. Poziom hormonu ciążowego jest najwyższy właśnie o tej porze, więc jak każda ciężarna (lub podejrzewająca się o taki stan), tak każda kobieta po aborcji, również powinna o tej porze właśnie wykonać badanie.

Nieudana aborcja farmakologiczna

Warto także zapoznać się z pełną listą objawów, jakie są w stanie potwierdzić, że aborcja się nie powiodła. Dzięki temu paniey będą w stanie potwierdzić, czy ten proces zakończył się pomyślnie.

Wśród takich objawów można wymienić:

  • długo utrzymujące się krwawienie powyżej 2 godzin – jeżeli kobieta zużywa trzy podpaski w ciągu następnych godzin (trzy na dwie godziny) może to oznaczać konieczność udania się do placówki medycznej
  • oszołomienie i zawroty głowy – często towarzyszą silnym krwotokom.
  • długo utrzymujący się ból w dolnej części brzucha – w szczególności, jeżeli ten nie ustaje po zażyciu tabletek przeciwbólowych; ból w trakcie aborcji farmakologicznej porównywany jest do intensywnej miesiączki; dopuszczane jest zażycie tabletek przeciwbólowych (ale nie rozkurczowych typu nospa); warto również pomyśleć o robieniu ciepłych okładów z użyciem termoforów dla poczucia ulgi; jeżeli jednak po kilku godzinach ból nie ustaje, może to oznaczać że w ciało kobiety nie oczyściło się całkowicie.

Wśród innych objawów można wymienić gorączkę powyżej 38,5 stopnia. Jeżeli utrzymuje się ona ponad dobę, mogło dojść do zakażenia, jakie będzie wymagać podania odpowiednich antybiotyków.

Uwaga! U 1% pań tabletki poronne mogą nie zadziałać – zarodek nadal będzie rozwijał się w łonie kobiety. W tym przypadku (jeżeli tylko tydzień ciąży na to pozwala) można pomyśleć o powtórzeniu kuracji medycznej. Ponowne użycie takich środków jest w stanie sprawić, że aborcja będzie miała większe szanse na powodzenie.

Alternatywą jest wykonanie aborcji chirurgicznej. Najbliższe kliniki dla Polski, gdzie taki zabieg można wykonać legalnie, znajdują się w Czechach.

Dodaj komentarz