Metody antykoncepcji: wybór, skuteczność i bezpieczeństwo

Ochrona przed zajściem w ciążę pełni bardzo istotną rolę w życiu seksualnym ludzi. Daje nam kontrolę nad rozrodem oraz możliwość decydowania o tym czy a jeśli tak to kiedy chce się mieć dzieci. Współcześnie mamy do dyspozycji wiele różnych metod antykoncepcyjnych. Różnią się one m.in. efektywnością, bezpieczeństwem a także dostępnością.

Prezerwatywy:

Prezerwatywy to jedna z najbardziej popularnych metod antykoncepcji. Jako gotowy produkt są łatwo dostępne w aptekach i sklepach oraz chronią zarówno przed niechcianą ciążą, jak i chorobami przenoszonymi drogą płciową. To ich istotna zaleta. Prezerwatywy tworzą barierę, uniemożliwiając kontakt pomiędzy plemnikiem a jajeczkiem. Należy dodać że są stosunkowo tanie i łatwe w użyciu.

Pigułki antykoncepcyjne:

Pigułki antykoncepcyjne (znane również jako tabletki antykoncepcyjne) , są jedną z najbardziej popularnych hormonalnych metod antykoncepcji dostępnych dla kobiet. Mechanizm ich działania polega na hamowaniu owulacji i zmianę śluzu szyjkowego, utrudniając wniknięcie plemników do wnętrza macicy. Pigułki antykoncepcyjne są bardzo skuteczne o ile są przyjmowane regularnie, jednak ich stosowanie może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi.

Wkładki domaciczne:

Wkładki domaciczne to małe urządzenia umieszczane w macicy – zapobiegają tym samym zapłodnieniu. Wkładki dzielą się na dwie grupy: hormonalne lub niehormonalne. Pierwsze z nich uwalniają progesteron, który powoduje zagęszczenie śluzu szyjkowego i uniemożliwia dostanie się plemników do jajeczka. Wkładki niehormonalne tworzą środowisko nieprzyjazne do przeżycia plemników. Wkładki domaciczne są bardzo skuteczne, ale ich założenie wymaga wizyty u lekarza.

Prezerwatywy wewnętrzne:

Prezerwatywy wewnętrzne, znane również jako diafragmy, to elastyczne kołpaczki, które blokują dostęp plemników do szyjki macicy. Są stosowane w połączeniu z żelem antykoncepcyjnym i muszą być założone przed stosunkiem.

Zastrzyki antykoncepcyjne:

Zastrzyki antykoncepcyjne to tak naprawdę iniekcje hormonów progestagenowych, które zapobiegają owulacji i powodują zagęszczenie śluzu szyjkowego. Zastrzyki są skuteczne przez okres 3 miesięcy od ich podania. Część osób może doświadczać niekontrolowanych zmian nastroju oraz nieregularnych krwawień podczas stosowania tego typu środków farmakologicznych.

Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji zależy od indywidualnych preferencji oraz stylu życia każdej osoby. Istotne może być skonsultowanie się z lekarzem, który pomoże ocenić korzyści i ryzyko związane z daną metodą antykoncepcji. Nie można zapominać, że żadna z nich nie gwarantuje 100% skuteczności a jedyną metodą całkowicie uniemożliwiającą ciążę jest wstrzemięźliwość seksualna.

Niektóre metody antykoncepcji mogą być również stosowane w celu ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Dodaj komentarz