Czym jest ciąża pozamaciczna?

Zdecydowana większość przypadków to ciąże, jakie rozwijają się w macicy. Zarodek zagnieżdża się w tym miejscu i rozwija przez kolejnych dziewięć miesięcy. Jednak jest niewielki odsetek, kiedy zarodek nie trafia do macicy. Znajduje on swoje miejsce poza nią – w jajowodzie, jajniku, jamie brzusznej. Tego typu ciąża może zagrażać zdrowiu kobiety, więc na bieżąco powinna być monitorowana przez lekarza. Co należy wiedzieć na temat ciąży, która rozwija się poza macicą?

Graviditas extrauterina

To łacińska nazwa ciąży pozamacicznej. W środowisku medycznym można również spotkać się z pojęciem ciąża ektopowa. Niezależnie od tego z jaką nazwą ma się do czynienia, jest to sytuacja, kiedy zarodek postanawia rozwijać się poza błoną śluzową jamy macicy. W normalnej sytuacji, po połączeniu jajnika i plemnika, stworzeniu zarodka, ten wędruje do jamy macicy, gdzie rozwija się przez kolejny czas. Są jednak takie sytuacje, kiedy zarodek pozostaje w jajowodzie lub wędruje do innego miejsca, jakie zostały wymienione powyżej. Na ryzyko ciąży pozamacicznej narażone są kobiety między 25 a 30 rokiem życia.

Czy dziecko z ciąży pozamacicznej może się urodzić?

Są na to marne szanse. Zdecydowana większość takich ciąż kończy się poronieniem. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od tego, co lekarz jest w stanie zdziałać. Całkiem możliwe, że medyk sam zdecyduje o usunięciu ciąży w sposób chirurgiczny, aby nie doprowadzić do rozległego krwotoku w organizmie kobiety. Tak może się stać, jeżeli dojdzie do pęknięcia jajowodu, który będzie się rozrastał pod wpływem rosnącego zarodka. Jeżeli dojdzie do pęknięcia jajowodu i krwotoku, będzie to sytuacja, która zagraża zarodkowi, jeżeli ten nie zostanie na czas usunięty.

Jak objawia się ciąża pozamaciczna

Czy istnieje szansa na to, że kobieta będzie w stanie samodzielnie ocenić, z jakim rodzajem ciąży ma do czynienia? Tak, jak najbardziej. Ciąża pozamaciczna do pewnego okresu (na samym początku) daje takie same objawy, jak w przypadku normalnej sytuacji. Z czasem jednak może pojawiać w dole podbrzusza nasilający się ból, który będzie na dodatek promieniował tylko i wyłącznie na jedną stronę, aż do samego barku. Wiele kobiet zauważa u siebie także sytuację parcia na stolec. Do tego wszystkiego może dojść również krwawienie z dróg rodnych, jakie niekiedy może zostać pomylone z miesiączką. Wśród innych objawów, jakie związane mogą być z ciążą pozamaciczną, można wyróżnić:

  • niskie ciśnienie krwi,
  • wzrastające tętno,
  • bladość skóry,
  • zimne poty,
  • omdlenie,
  • zasłabnięcie.

Jeżeli kobieta zauważa u siebie takie objawy, jak najszybciej powinna udać się do lekarza. Całkiem możliwe, że dochodzi do rozwinięcia się wstrząsu, który jest efektem pęknięcia jajowodu. W przypadku zbyt późno udzielonej pomocy może dojść nawet do zgonu kobiety. Nie ma więc co zwlekać.

Nie jest powiedziane, że kobieta będzie miała do czynienia ze wszystkimi tymi objawami. Jeżeli jednak jest świadoma tego, że jest w ciąży i zauważa u siebie ból promieniujący na jedną stronę, powinno dać jej to do myślenia. Całkiem możliwe, że w takiej sytuacji zarodek nie rozwija się w prawidłowym miejscu.

Jak rozpoznaje się ciąże pozamaciczną

Stan ten musi zostać rozpoznany przez lekarza prowadzącego. Każde niepokojące objawy muszą zostać skonsultowane z lekarzem. Można być pewnym tego, że lekarz zleci oznaczenie stężenia beta-hCG we krwi. Oprócz tego zostanie wykonane przezpochwowe badanie USG. Badanie beta-hCG potrzebne jest do tego nie tylko, aby potwierdzić ciąże, ale także sprawdzić, czy ma się do czynienia z pęcherzykiem w macicy. Jeżeli nie zostanie to potwierdzone (w szczególności, jeżeli chodzi o pęcherzyk), to można być pewnym tego, że ma się do czynienia z ciążą pozamaciczną.

W przypadku, jeżeli żadne z wyżej wymienionych badań nie będzie w stanie dać jednoznacznej odpowiedzi, lekarz może zadecydować o tym, że zostanie wykonana biopsja endometrium. W tym przypadku pobiera się wycinek błony śluzowej macicy. Jeżeli badanie histopatologiczne nie potwierdzi obecności kosmków, w organizmie będzie rozwijać się ciąża pozamaciczna.

Może również dojść do wykonania badania laparoskopowego w znieczuleniu ogólnym, ale jest to już prawdziwą rzadkością.

Donoszenie ciąży pozamacicznej

Nie ma na to dużych szans. Medycyna jeszcze nie zaoferowała takich możliwości, aby zarodek został przemieszczony do jamy macicy, gdzie miałby zapewnione prawidłowe warunki do rozwoju. W dużej ilości przypadków ma się do czynienia z samoistnym zaniknięciem. Czasem jednak u kobiety dochodzi do poronienia. Jednak niekiedy lekarz musi zadecydować o podjęciu leczenia ciąży pozamacicznej. Pomimo tego, że kobieta bardzo chciałaby dziecko urodzić, nie ma na to szans. Leczenie ciąży pozamacicznej uzależnione jest m.in. od wielkości zarodka.

Co po usunięciu ciąży ektopowej?

Kobieta musi trzymać się ściśle zaleceń lekarza. Czy fakt, że kobieta miała do czynienia z ciążą pozamaciczną grozi tym, iż sytuacja może się powtórzyć? Tak. Nie jest to jednak sztywna reguła i wszystkiego można się tak naprawdę spodziewać. Jest też duża szansa na to, że w przyszłości będzie się miało do czynienia z prawidłowo rozwijającą się ciążą.

Dodaj komentarz