Jak rozpoznać czy jesteś w ciąży i jak długo?

Wiele kobiet nudności ciążowe bierze za wyjątkowo dokuczliwą grypę żołądkową, która utrzymuje się przez sporą ilość czasu. Senność odczytywana jest przez nie jako nadmierne przemęczenie. W obecnych czasach, przy tak ogromnej ilości stresu, nie można dziwić się temu, że pierwsze objawy ciąży często utożsamiane są z zupełnie innymi przypadłościami.

Czy faktycznie doszło do zapłodnienia?

Ocena tego stanu jest ułatwiona przez kobiety, jakie chcą zajść w ciążę. Zapłodnienie stanowi dla nich priorytet, dlatego wyłapanie ewentualnych odchyleń, z jakimi na co dzień do tej pory nie miało się do czynienia, nie może stanowić żadnego problemu.

O czym należy jednak pamiętać

Pierwszych objawów ciąży NIE można spodziewać się po kilku godzinach od zapłodnienia. Z taką nadinterpretacją często mają do czynienia te kobiety, jakie bardzo mocno chcą zajść w ciąże. Nawet, jeżeli dojdzie do zapłodnienia, nie ma szans na to, aby już kilka godzin później móc ocenić, czy ma się do czynienia z sukcesem.

Z pierwszymi objawami ciąży ma się do czynienia w drugim lub nawet trzecim tygodniu, jeżeli doszło do zapłodnienia. U niektórych kobiet pewne objawy występują dopiero po 4 tygodniu ciąży.

Przy tej okazji należy wspomnieć, że początek ciąży to tak naprawdę data szacunkowa. Liczy się go od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Nigdy tak naprawdę nie da się określić tego, w jakim momencie doszło do zapłodnienia.

Jakie są objawy ciąży?

Po czym można rozpoznać, że w organizmie kobiety rozwija się dziecko? Wśród klasycznych objawów można wymienić:

brak miesiączki – w szczególności, jeżeli do tej pory miało się do czynienia z regularnym okresem. Zamiast tego może pojawić się plamienie implantacyjne, jakiego jednak nie da się pomylić z okresem. Tym bardziej że jest ono krótkie. Uwaga! Nie jest powiedziane, że każda kobieta, która jest w ciąży będzie miała do czynienia z takim plamieniem.

powiększenie piersi – już na samym początku ciąży można zauważyć, że kobieta ma do czynienia z obolałymi i nabrzmiałymi piersiami. Często ma się do czynienia z bólem sutków. Dzieje się tak na skutek hormonów, które nie tylko przyzwyczajają się do zmian, ale przygotowują się również do produkcji mleka w przyszłości.

poranne lub wieczorne nudności – ciężarna może “alergicznie” reagować na potrawy, jakich spożywanie do tej pory nie stanowiło dla niej problemu. Wiele pań zauważa, że nawet tak przyjemny zapach porannej kawy powoduje u nich mdłości.

Wśród innych, klasycznych objawów, jakie zauważają u siebie ciężarne na pierwszym etapie ciąży, to:

  • omdlenia i zawroty głowy,
  • częstomocz,
  • zgaga i zaparcia,
  • senność,
  • zmęczenie,
  • drażliwość,
  • wahania nastroju,
  • „zachcianki”,
  • wrażliwość na zapachy.

Wyżej wymienione przykłady można zaliczyć do tych, jakie mogą nasunąć myśl o tym, że kobieta jest w ciąży.

Prawdopodobne objawy ciąży

Co jeszcze może dać do myślenia. Wśród takich objawów można wymienić powiększenie obwodu brzucha i rozstępy lub zwiększenie masy ciała. To także pozytywny wynik testu ciążowego. Jednak dla pewności zaleca się wykonać kilka takich testów (np. 3) w pewnych odstępach czasu. Mogą to być dwa lub trzy dni. Ciężarnym może również doskwierać podwyższona temperatura ciała lub też zasinienie przedsionka pochwy. U niektórych Pań pojawia się się ciemna linia na dole brzucha oraz ciemnieniem sutków. Takie objawy są w stanie dać więcej do myślenia, dzięki czemu kobieta będzie bardziej pewna tego, że w jej łonie rozwija się nowe życie.

Pewne objawy płodu

Wśród nich można wyliczyć wykrycie ruchu w okolicach brzucha. Co ciekawe, są takie przypadki (o których można przeczytać w internecie), że kobieta dopiero na kilka dni przed porodem orientuje się, że spodziewa się dziecka. Wcześniejsze objawy, w tym ruchy płodu, były przez nią bagatelizowane. Oprócz ruchów, należy także wymienić wykrycie tętna płodu. Do tego dochodzi także uwidocznienie embrionu podczas badania USG.  Pozostaje tylko ustalić, czy ma się do czynienia z ciążą, która rozwija się normalnie w błonie śluzowej macicy, czy też poza nią (ciążą pozamaciczna).

Test ciążowy

Jeżeli kobieta zauważa u siebie przypuszczalne objawy ciąży, powinna udać się po możliwy do wykonania w domu test ciążowy. Jego zakup nie będzie stanowić ogromnego obciążenia dla budżetu, więc tak naprawdę można ich kupić 2-3 dla uwiarygodnienia wyniku pomiaru.

Kobiety – jak to już było wspomniane na samym początku – pierwsze objawy ciąży często mylą ze zwykłym przeziębieniem lub nawet infekcją. W szczególności, jeżeli ciążą należy do tych, jakie z góry nie były zaplanowane.

Test hormonu hCG z krwi, który zlecany jest na życzenie lekarza (lub jest możliwy do wykonania prywatnie) jest w stanie potwierdzić lub zaprzeczyć istnieniu ciąży.

Jeżeli kobieta chciałaby samodzielnie ocenić to, w którym tygodniu ciąży jest, powinna sobie przypomnieć, kiedy miała ostatnią miesiączkę. To właśnie na tej podstawie ustalany jest nie tylko tydzień ciąży, ale także spodziewana data porodu.

Dodaj komentarz